ZÜLFÜKAR SAYIN

Grafik sanatçısı, akademisyen. 21 Mart 1964’te (nüfus kaydında 01.01.1965) Diyarbakır’ın Ergani ilçesine bağlı Aşağı Gomayik köyünde doğdu. İlkokul birinci sınıfı doğduğu köyde okudu. İkinci sınıftan itibaren öğrencisi olduğu Ergani İnkılap İlkokulu’nu 1976’da, Ergani Ortaokulunu 1979’da, Ergani Lisesini 1982’de bitirdi. 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünden fakülte ikincisi olarak mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1989 yılında “İşitme Engelli Çocukların Eğitimine Yönelik Görsel İletişim Araçları” üzerine hazırladığı tez ile yüksek lisans, 1995 yılında ise “Çocuğun Eğitiminde Resimli Abece’nin Önemi” üzerine hazırladığı tez ile Sanatta Yeterlik / Doktora öğrenimini tamamladı. Halen Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Zülfükar Sayın, grafik sanatçısı olarak; beş kişisel sergi açmış, yurt içi ve yurt dışında yüzün üzerinde karma, yarışmalı ve grup sergilerine katılmış, dokuz ödül sahibidir. Türkiye’de ve yurt dışında resmi ve özel koleksiyonlarda / müzelerde yapıtları yer alan Sayın; HÜGSF’nin düzenlediği “Dünya Barış Yılı” konulu Afiş Yarışması Başarı Ödülü (1986), Hacettepe Üniversitesi Senatosundan Sanatta Başarı Ödülü (1991), T.C. Kültür Bakanlığı Tarihi Gelibolu Yarımadası Amblem Yarışması Mansiyon Ödülü (2004), Radyo Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK) düzenlenen Çocukları Zararlı Yayınlardan Koruyucu Simge Sistemi Tasarımı Proje Yarışması Birincilik Ödülü  (2004) almıştır.

Özellikle göstergebilim, reklam ve yayın grafiği, infografik, kurumsal kimlik, sanat eğitimi ve ders kitabı tasarımı-resimlemesi alanlarında araştırmalar yapmaktadır. Ayrıca kitap kapağı, kurumsal kimlik, afiş, exlibris ve serbest grafik çalışmaktadır. Zülfükar Sayın’ın makaleleri; 1995’ten itibaren Makalelerinden bazıları; Sanat Yazıları, VIII. Uluslararası Görsel Göstergebilim Kongresi Kitabı çeşitli dergiler ve sempozyum kitaplarında yayımlanmıştır.