GÜNCEL SERGİ

“Nefes” Karma Sergi

20 Haziran – 18 Temmuz 2020

“Nefes almak bayramdır mesela; günün birinde soluksuz kalınca anlar insan…”

Can Yücel

Koskoca dünya, içinde barındırdığı milyarlarca insan, milyarlara korku, milyarlarca sığınak ve bir o kadar nefes…

Hayat bizi ne zaman çaresiz hissettirse, korkutsa nefes alabilmek için kaçtığımız sığınaklarımız oldu. Gücüne inandığımız, bizi iyileştiren, onaran sığınaklarımız…  Pek çoğumuzun sığınağı ise sanat oldu. Evlerimizde kalmak zorunda olduğumuz bu süreçte online müze ziyaretleri, sergi turları, söyleşilere katıldık. Böylece bir sanat galerisinde eşsiz eserler ile buluşamasak da sığınaklarımızı kısa vadede evlerimize getirdik.

Tüm dünyayı etkisi altına alan, binlerce insanı nefessiz bırakarak hayattan alan Covid–19 hepimize çok şey öğretti. Sahip olduğumuz ve farkında olmadığımız pek çok şeyi… Sevdiklerimize sarılabilmenin, sıradan bir yürüyüşün, özgür olabilmenin kıymetini… Birlikte yaşadığımız bu olağanüstü süreç ile hayat boyu pek çoğumuz için o kadar da mühim gözükmeyen, gözden kaçırdığımız şeylerin farkına vardık. Şüphesiz ki bunlardan en önemlisi “nefes” alabilmek idi.

Sanatın iyileştirici gücüne güvenerek sanat ile yaşamayı, paylaşmayı ve derin bir nefes almak için sanata sığınmayı tercih eden tüm sanatseverler için “ Nefes” karma sergimizi; 20 Haziran–18 Temmuz 2020 tarihlerinde Grup Sanat Galerisi’nde sanatseverler ile buluşturarak, tüm zorlukları atlatırken birlikte olabilmenin gücünü hissetmeyi amaçlıyoruz.

Gözlerimizden kaçırdığımız önemli ayrıntıları büyük bir ustalıkla tuvallerine aktaran tüm sanatçılarımıza sonsuz teşekkür ile…

BÜLENT KILIÇ

Özellikle istanbul resimleri ile tanınan Bülent Kılıç 1974 yılında Tekirdağ’da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren resme ilgi duymaya başlamış olan sanatçının çocukluk yıllarında yaptığı karakalem desen çalışmaları, lise dönemlerinde ağırlık verdiği otomobil tasarımları, sanatçı kişiliğinin oluşumunda en önemli yapı taşları olmuştur. 
İlk ve orta öğrenimini Tekirdağ’da tamamladıktan sonra Trakya Üniversitesi  Eğitim Fakültesini kazanan sanatçı ek branş olarak resim eğitimi aldı.
Sanatçı üniversiteden mezun olduktan sonra İstanbul’da öğretmenliğe başlamış ve aynı dönem de Mimar Sinan Üniversitesini kazanarak Endüstri Ürünleri tasarımı bölümüne girmiştir. 
Burada yapmış olduğu tasarımlar ile girdiği yarışmalarda dereceye girerek eli boş dönmeyen sanatçı öğretmenlik,öğrencilik, tasarım ve resim çalışmalarını bir süre beraber sürdürdükten sonra, resim yapma isteği ağır basmış ve memuriyetten ayrılarak resim çalışmalarını sürdürme kararı almıştır.
Mimar Sinan üniversitesinden aldığı akademik eğitim ile çalışmalarına hız kazandıran sanatçı; İstanbul mahallelerini, adalarını, boğazını kısaca her yerini defalarca gezerek gözlemlerde bulunmuş, fotoğraflamış , desene dökmüş ve İstanbul’un tüm güzelliklerini büyük bir tutku ile tuvale aktarmaya başlamıştır.
Yapmış olduğu başarılı çalışmalarla kısa sürede tüm dikkatleri üzerine çekerek tanınmaya başlayan sanatçı, sanatseverler tarafından aranan ve sevilen bir ressam haline gelmiş; bu ilgi onun fırçasına ve yeteneğine olan inancının daha da bir pekişmesini sağlamıştır.
Eserleriyle bir çok sergi açmış ve müzayedeye katılmış olan sanatçı, çalışmalarına halen İstanbul’da ki atölyesinde devam etmektedir.

DURSUN BORAN ORAN

1974 yılında Çorum’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Çorum’da bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Anestezi Bölümü’nü bitirmiştir.

Daha sonra resme olan ilgisinden dolayı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nü kazanmış, Neşe Erdok, Ahmet Umur Deniz Atölyelerinden mezun olmuştur. 2014 yılına kadar İstanbul’da kendi atölyesinde çalışmalar yapan sanatçı; 2015 yılında, kurulumundan beri Çorum Belediyesi Sanat Müzesi ve Galerisi’nde çalışmaktadır.

GÜLAY  BİRBEN

1953 yılında Ünye’de doğdu. 1975 yılına 19 Mayıs Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü Fikri Cantürk, Adem Genç, Mehmet Özet atölyelerinden derece ile mezun oldu. Ardından Kars Susuz Öğretmen Okuluna atandı. 1975-1978  tarihlerinde Rize Eğitim Enstitüsüne atanan sanatçı ilk kişisel sergisini Eğitim Enstitüsü sergi salonunda açtı. Çeşitli okullarda Resim­- Sanat Eğitimi öğretmenliği yaptı. K.T.Ü Fatih Eğitim Fakültesi Resim Bölümünde lisans eğitimini tamamladı ve 19 Mayıs Üniversitesinde master yaptı. 1991 yılında  Samsun Çizgi Sanat kişisel atölyesini kurdu. 1997 yılında Samsun Konservatuarı Resim Bölümünün yeniden yapılanması için çalıştı ve atölye faaliyetlerini yürüttü. 2001 yılında Samsun İlkadım Kültür Merkezini kurdu ve atölye faaliyetlerini yürüttü.

2001’de Ankara -Stüdyo Art- kişisel sanat atölyesini kurdu.

HAYDAR DURMUŞ

1942 yılında Trabzon’da doğdu. 1962 yılında Trabzon Lisesi’ni, 1965 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü bitirdi. 1965 yılında Kastamonu Göl İlköğretmen Okulu’nda Resim Öğretmenliği ve 1969- 1979 yılları arasında Trabzon Erkek İlköğretmen Okulu’nda Resim-İş öğretmenliği yaptı.

1979 yılında Trabzon Kanuni Ortaokulu Resim-İş öğretmenliğine atandı. 1990 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev aldı. Bu görevinden 1995 yılında emekli oldu. Başta Trabzon olmak üzere Ankara, İstanbul ve İzmir’de otuzun üzerinde kişisel sergi açtı, ayrıca çok sayıda karma sergiye katıldı.

Resim dalında ödülleri vardır. Ankara ve İzmir Resim Heykel Müzeleri’nde ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Karadeniz Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

HÜSEYİN YILDIRIM

1972 yılında MERSİN/Anamur’da doğdu. 1996  yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Birisi uluslararası olmak üzere 20’nin üzerinde ulusal yarışmalı sergide sergileme aldı. 1996 Anıtkabir Derneği ‘’Ulusal Kurtuluş savaşımız ve ATATÜRK’’ konulu ulusal resim yarışmasında üçüncülük ödülü ve 2011 yılında Ulusal Yunus Emre Resim yarışması mansiyon ödüllerinin de bulunduğu üç ödül kazandı. Yurt içi ve yurt dışı birçok karma sergide yer aldı. İkisi SANKO Sanat Galerisi’nde olmak üzere 6 kişisel sergi açtı. Bazı banka, müze, kamu kuruluşları  ve özel koleksiyonlarda resimleri bulunmaktadır.

NECATİ SEYDİ FERAHOĞLU

1975 yılında Amasya’da doğan Ferahoğlu, 1998 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Resim – İş Öğretmenliği Programı’ndan mezun oldu ve aynı yıl öğretmenlik görevine atandı. Öğretmenliğe başladıktan sonra yağlıboya çalışmalarına ağırlık veren sanatçı; 2007 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Enstitüsü Resim – İş Öğretmenliği Programı’nda yüksek lisansını tamamladı.

Ulusal ve uluslararası resim yarışmalarında jüri üyeliği yapan sanatçı, 2008 yılından itibaren Trabzon, Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi’nde resim öğretmeni olarak görevine devam etmektedir.

5 ödülü bulunan sanatçının; 17 kişisel sergi, birçok karma ve grup sergisinde eserleri sergilenmiştir. Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Karadeniz Plastik Sanatçıları Derneği ve Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği üyesidir.

NURGÜL FERAHOĞLU

1976 Yılında Gümüşhane / Torul’ da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi orada bitirdi. 1998 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Grafik Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Aynı yıl, Trabzon Maçka ilçesine resim öğretmeni olarak atandı. 2007’ de Trabzon Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne atanan sanatçı; aynı yıl yüksek lisansı bitirdi.

Görevine Trabzon Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi’nde devam etmektedir. Resimlerin kadın imgesini kullanan sanatçı hayatın ritmini ve hızla geçen zamanı dans ve hareketli figürlerle ifade etmeye çalışmaktadır. Figürlerde lekesel etkiyi, desen ve çizginin gücüyle vurgulamaya çalışmaktadır.  1997’den günümüze kadar pek çok kişisel sergi ile sanatseverler ile buluşan sanatçı, aynı zamanda karma ve grup sergilerinde de çalışmaları sergilenmiştir. 1’i uluslararası 4’ü ulusal olmak üzere 5 resim çalıştayına katılmıştır.

                         

Facebook
Twitter
Instagram